Články

Vedeli ste, že váš bankový účet ponúka skryté možnosti, o ktorých ste možno ani netušili?

Bankový účet patrí medzi najpoužívanejšie produkty bežného života a využíva ho takmer každý z nás a mnoho bánk má tento produkt spoplatnený mesačnou sumou v určitej hodnote. Bavíme sa o jednotkách, no či si už za účet platíte alebo nie, vždy máte možnosť preskúmať všetky možnosti, ktoré vám táto služba ponúka. Okrem posielania a prijímania platieb však môže mať veľa zaujímavých možností, o ktorých možno ani netušíte. Vedeli ste, že prostredníctvom bankového účtu si môžete zvýšiť napríklad svoju finančnú gramotnosť?

Celý článok

Kreditka alebo spotrebák? Čo sa oplatí viac?

Kreditná karta aj spotrebný úver patria medzi úverové produkty a určite sa oplatia oba varianty. Najväčší rozdiel je v tom, akú sumu potrebujete a ako rýchlo ju dokážete vrátiť. Na základe toho by ste mali viac-menej vedieť rozlíšiť, ktorý úverový produkt je pre vás ten pravý.

Kým “úver” v podobe kreditnej karty slúži skôr na krátkodobé financovanie nižších výdavkov, ktoré sú či už plánované alebo neočakávané, spotrebný úver naopak slúži na financovanie väčších výdavkov a má dlhšiu dobu splatnosti.

Celý článok

Termínovaný vklad dostáva druhú šancu. Čomu vďačí za comeback?

Termínované vklady ponúkajú pre investorov stabilné zhodnotenie bez rizika, istotu a bezpečnosť pri investovaní. Nízke úrokové sadzby však tento produkt takmer poslali do zabudnutia, no zvýšenie úrokových sadzieb termínované vklady doslova znovuzrodilo. Aké sú ich najväčšie výhody a prečo sa stávajú opäť čoraz populárnejšími?

Celý článok

Aké máte možnosti v prípade neschopnosti splácať hypotéku?

V súčasnosti sú hypotéky výrazne nákladnejšou záležitosťou, ako tomu bolo v minulosti. Dnes už hypotekárny úver nemusí dostať každý a cesta k vlastnému bývaniu je tak oveľa komplikovanejšia. Ak už aj hypotéku máte, no končí vám fixácia, náklady sa zmenou výšky mesačných splátok môžu výrazne navýšiť a nepriaznivo tak ovplyvniť váš rodinný rozpočet. Ako sa dá riešiť takáto situácia? S novým riešením tentokrát prichádza štát.

Celý článok

Môžu byť reverzné hypotéky úspešné aj na Slovensku?

Reverzná hypotéka je finančný produkt, ktorý by mal zabezpečiť dôchodcom dôstojné dožitie prísunom financií, ktoré získajú “výmenou” svojho bývania za financie slúžiace na zabezpečenie pokrytia nákladov na každodenný život. Je to v podstate opak klasickej hypotéky, kedy si požičiavate na nové, spravidla vlastné bývanie. V tomto prípade už bývanie máte a reverznou hypotékou je možné získať financie v určitej výške hodnoty nehnuteľnosti bez nutnosti jej predaja s možnosťou dožitia.

Celý článok

Ako na predaj nehnuteľnosti, ktorá je zaťažená hypotékou?

V súčasnej dobe je bežnou praxou pri získavaní vlastnej nehnuteľnosti na bývanie zobrať si hypotekárny úver na jej financovanie. Ako však postupovať v prípade, že chceme predať nehnuteľnosť, na ktorej je hypotéka a kúpiť inú, ktorá je taktiež zaťažená úverom?

Celý článok

Viete odlíšiť finančného poradcu od finančného agenta?

To, že peniaze ležiace na účte, alebo ako sa ľudovo hovorí pod paplónom, znamená, že strácajú na hodnote, už asi dávno viete. Ako však s financiami narábať tak, aby zbytočne neležali bokom, ale aby zarábali? Viete si vyhodnotiť, ktorá hypotéka je pre vás najvýhodnejšia? Pýtate sa, či sa vám oplatí sporiť? Aj na tieto otázky vám bude vedieť odpovedať a poradiť to najvhodnejšie riešenie špecialista, ktorý sa financiami zaoberá. Ako však rozlíšiť posty špecialistov, ktorými sú finančný agent a finančný poradca? Zodpovedajú sa špecialisti za prípadne finančné straty alebo sú vaše financie pri neúspešnej transakcii či investícii nenávratne preč?

Celý článok

Pozor na splátky! Ak neplatíte včas, váš dlh sa môže predražiť

Európska centrálna banka avizovala koncom decembra nárast kľúčových úrokových sadzieb a zároveň rovnomerné navyšovanie, kvôli rastúcej inflácii. Navyšovanie by malo byť minimálne do doby, pokiaľ sa inflácia nevráti na prípustnú úroveň. Môže zvyšovanie kľúčových úrokových sadzieb ovplyvniť aj váš úver?

Celý článok

Od januára nás opäť čaká sprísňovanie pravidiel pre hypotéky.

Slováci majú problém s dlžobami, čo preukazujú aj dlhodobé štatistiky, najmä v pomere dlhov k finančnému majetku. Kvôli tomu sa Národná banka Slovenska rozhodla opäť prijať opatrenia, ktoré by mali zlepšiť naše štatistiky a tým pádom nás čakajú zmeny v podmienkach poskytovania hypoték. Od 1. januára 2023 sa tak budeme musieť pripraviť na novinky. Čo nás po novom čaká?

Celý článok

Máte nad 40 rokov? Hypotéku už nemusíte dostať tak ľahko

Nízke úrokové sadzby doposiaľ umožnili získať hypotéku či refinancovať svoj úver takmer komukoľvek. Vzhľadom na súčasnú ekonomickú situáciu po pandémii, vojnu na Ukrajine a s tým spojený rast cien materiálov a v podstate všetkého tovaru, rastú aj úrokové sadzby. Pokiaľ boli nízke úrokové sadzby, mnoho ľudí využilo možnosť refinancovať úver, čo znamená v podstate jeho navýšenie a predĺženie splatnosti. V mnohých prípadoch však splatnosť hypotéky presahuje až do veku 70 a viac rokov, kedy už schopnosť splácania nemusí byť rovnaká ako v produktívnom veku. Takzvané strieborné hypotéky pre ľudí nad 40 rokov sa Národná banka Slovenska rozhodla eliminovať, nakoľko v súčasnosti je ich približne polovica. Hlavným cieľom tohto kroku má byť zamedziť odchod do dôchodku s príliš vysokou hypotékou na krku.

Celý článok

Nízke úrokové sadzby sú minulosťou. Budú hypotéky novým luxusom?

Dlhé roky si Slováci mohli užívať nízke úrokové sadzby hypotekárnych úverov, no v súčasnosti je trendom rast úrokov. Ceny hypoték rastú a úrokové sadzby sa rozhodla zvýšiť už aj Európska centrálna banka, čo nie je dobrou správou. Hypotéky tak pravdepodobne zdražejú ešte viac a stanú sa luxusom, ktorý si už nebude môcť dovoliť každý, ako tomu bolo doposiaľ.

Celý článok

Oplatí sa v zahraničí platiť kartou?

Po uvoľnení opatrení voči pandémii koronavírusu sa začalo vo veľkom cestovať do zahraničia. Slováci počas leta navštevovali najmä prímorské destinácie a záver sezóny je ešte len pred nami. Ako platiť v zahraničí kartou správne, akú kartu vlastne zvoliť a čo je bezpečné? Alebo sa oplatí radšej brať so sebou hotovosť?

Celý článok

Zvyšovanie úrokov na hypotékach sa dotkne každého. Ako dosiahnuť výhodnejší úrok?

O tom, že neustále rastúca realitná bublina raz musí prasknúť, sa hovorí neustále. Ceny vlastného bývania dosahujú historické maximá a hoci hypotéky majú ešte stále pomerne nízke úroky, vyzerá to tak, že situácia sa čoskoro zmení. Pokiaľ plánujete refinanc alebo si beriete hypotéku na vlastné bývanie, zvyšujúce sa úroky môžete čoskoro pocítiť. Hoci doposiaľ boli splátky prijateľné, vďaka vysokým úrokom je možné, že váš rozpočet to značne ovplyvní.

Celý článok

Okamžité platby štartujú už o pár dní. Zoznámte sa s nimi!

To, že Slovensko patrí medzi najpokrokovejšie krajiny v Európe, čo sa týka inovatívnych prístupov v bankovníctve a finančníctve. Ani tentokrát tomu nie je inak a čaká nás opäť ďalšia novinka, ktorou sa posunieme na vyššiu a najmä rýchlejšiu úroveň. Od 1. februára 2022 prichádza digitálna banková novinka v podobe okamžitých platieb.

Celý článok

Budú tento rok hypotéky stále lacné?

Na Slovensku sú hypotéky stále veľmi dostupné takmer pre každého navyše, s nízkymi úrokmi, ktoré sa pohybujú v niektorých bankách pod hranicou jedného percenta. V okolitých krajinách však poslednou dobou úroky rastú. Prudký nárast môžeme vidieť napríklad v susednom Česku, kde na konci minulého roka Česká národná banka zvýšila úrok na 3,75%. To sa samozrejme prejavilo aj na hypotékach, ktoré mali ku koncu roka úrok 2,7% a nové hypotéky začínali s úrokom dokonca viac než 4%. Vysoké úrokové sadzby môžeme pozorovať napríklad aj v Poľsku či Maďarsku.

Celý článok

Viete čo robiť, keď ste poslali peniaze na nesprávne číslo účtu?

Zistiť číslo účtu podľa mena majiteľa nie je vôbec také jednoduché, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Táto informácia je bankové tajomstvo a dostať sa k nej môžete len vo veľmi špecifických prípadoch a bez súhlasu majiteľa účtu sa k nej s veľkou pravdepodobnosťou vôbec nedostanete.

Celý článok

Predávate byt s hypotékou? Takto by ste mali postupovať

V súčasnosti nachádzame v ponuke realít čoraz častejšie byty alebo nehnuteľnosti, na ktoré majú majitelia hypotéku. Je vôbec možné predať byt, ktorý je zaťažený hypotékou? Čo to znamená pre predávajúcich a pre kupujúcich?

 

Celý článok

Inflácia rastie, čakajú nás problémy?

S pandémiou koronavírusu bojuje už hodnú chvíľu celý svet, no teraz sa začína aj boj s infláciou. Vysoká inflácia je v súčasnosti celosvetovým fenoménom, ktorý má rastúcu tendenciu. Kým v Spojených štátoch začali ceny stúpať už na jar, tento trend sa postupne dostal aj do Európy, jednotlivé krajiny však majú rôzne úrovne inflácie. V Európskej únii dosiahla inflácia v auguste medziročnú mieru 3,2%, čo je nárast oproti mesiacu júl až o 0,7%. Hoci Európska centrálna banka zatiaľ nevydáva žiadne upozornenia, problém môže prísť na úrovni eurozóny, keďže tá podlieha jednotnej menovej politike. Takejto vysokej inflácii sme čelili naposledy pred približne 10 rokmi.

Celý článok

Viete čo robiť, aby ste ochránili svoju platobnú kartu pred zneužitím?

V dnešnej dobe zažívajú bezkontaktné platby kartou či platby cez internet veľký boom, čomu napomohla aj pandemická situácia. Slovensko patrí medzi najpokrokovejšie krajiny Európy, čo sa týka bezkontaktných platieb, väčšina prevádzok disponuje platobnými terminálmi a elektronické obchody zväčša ponúkajú možnosť platby prostredníctvom platobných brán. Hoci existujú rôzne zabezpečenia, s týmito výhodami prichádza aj nebezpečenstvo zneužitia platobných kariet. Preto je potrebné byť opatrný a s osobnými údajmi zaobchádzať opatrne, nakoľko aj napriek dôkladnému zabezpečeniu môže dôjsť k zneužitiu údajov rôznymi hackermi či podvodníkmi.

Celý článok

Ako si môžete poistiť svoj domov

Zadovážili ste si vlastné bývanie a hovoríte si, že ste už doňho vložili toľko peňazí, že už nehodláte obetovať ani korunu? Omyl, práve pár eur vás môže ochrániť pred vydaním ďalšieho množstva stoviek, ba až tisícov.

Celý článok

Pokles ekonomiky bude nižší ako sa očakávalo. Čo nás čaká budúci rok?

Národná banka Slovenska odhaduje tento rok pokles ekonomiky o približne 5,7%, pričom niektoré prognózy hovorili až o takmer 7%. Napriek tomu, že prvé prognózy boli naozaj nepriaznivé, niektoré pozitívne jednorazové aktivity recesiu slovenskej ekonomiky značne zmiernili. Tieto pozitívne zmeny súvisia aj s priaznivejším vývojom ekonomiky v eurozóne, no návrat do predkrízovej úrovne máme ešte ďaleko. Národná banka Slovenska prepokladá, že budúci rok bude oživenie na úrovni približne 5,6%, no v roku 2022 by sme sa mali dostať už na priaznivých 4,8%.

Celý článok

Nakupovanie cez internet bude od budúceho roka zložitejšie, no bezpečnejšie. Na Slovensko prichádza dvojité overovanie

Od 1. januára 2021 vstupuje do platnosti Delegované nariadenie Európskej únie o Silnej Autentifikácii Klienta, čo znamená, že banky majú povinnosť overiť totožnosť klienta, ktorý platí kartou pri nákupoch cez internet. Dvojfaktorové overenie držiteľa platobnej karty má zabezpečiť vyššiu bezpečnosť pri platbách cez internet a zníženie rizika zneužitia karty pri online nákupoch. V praxi to znamená, že každý prijímateľ platobných kariet je povinný umožniť vydavateľovi platobných kariet overiť totožnosť klienta pri online platbách. Banky tak budú musieť pri transakciách použiť dvojfaktorové overenie totožnosti klienta. Ak toto overenie nebude korektné, transakcia bude musieť byť zamietnutá.

Celý článok

Banky v Eurozóne sprísňujú prístup k úverom. Dostanete ho?

Tretí kvartál so sebou priniesol druhú vlnu pandémie koronavírusu a banky začali opäť sprísňovať podmienky na poskytovanie úverov na základe očakávaní nových stimulov od Európskej centrálnej banky. Po príchode druhej vlny sa banky začali obávať zvyšovania úverového rizika a sprísnený prístup k úverom môže mať vplyv na rast až v 19 krajinách eurozóny. Európska centrálna banka môže poskytnúť stimuly na udržanie likvidity spoločností na základe obáv z hospodárskeho oživenia až do zrušenia súčasne platných obmedzení spojených s pandémiou koronavírusu.

Celý článok

Konverzia alebo nie? V zahraničí pri platbách premýšľajte, môžete tak výrazne ušetriť.

Dovolenková sezóna je v plnom prúde a mnohí Slováci sa napriek aktuálnej situácii rozhodli pre oddych v Chorvátsku, prípadne inej prímorskej destinácii. Vďaka neustále aktualizovanej mape bezpečnosti krajín sa mnohí rozhodli uprednostniť zahraničie pred Tatrami. Medzi najpopulárnejšie destinácie sa okrem Chorvátska zaradilo aj Česko či Maďarsko. V mnohých krajinách však nie je možné platiť eurom a práve preto si zvykneme zmeniť hotovosť na miestnu menu.

Celý článok

Viete čo znamená konsolidácia úverov?

Dnešná doba praje úverom a väčšina ľudí využíva možnosť požičať si financie. Niektoré úvery sú výhodnejšie, iné sú menej výhodné a mnoho z nás len spláca bez toho, aby zistili, aké sú možnosti zmien v súvislosti s úvermi. Sčasti to môže byť spôsobené nechuťou k byrokracii, no dôvodom môže byť aj nízka úroveň finančnej gramotnosti či napríklad nevedomosť o možnostiach zmien. Taktiež je možné, že konsolidáciu neumožnia prísne kritéria hypoték alebo majú strach, že v prípade neschválenia získajú negatívny zápis do úverového registra. Konsolidácia úverov nie je novinka, no o jej využití mnohí nevedia.

Celý článok

Dostanete počas koronakrízy hypotekárny úver?

Mnohí snívali o novom bývaní, no koronakríza možno zmení niektoré plány na neurčito. Podmienky získania hypotéky na bývanie sa síce neustále menia a sprísňujú kvôli vysokej zadlženosti Slovákov, no tentokrát sprísňovanie nemá na svedomí Národná banka Slovenska, ako tomu bolo doposiaľ. Ako sa menia podmienky na získanie hypotéky? Budú vôbec dostupné?

Celý článok

Aká budúcnosť čaká nehnuteľnosti?

V súčasnej dobe ovplyvňuje kríza spojená s koronavírusom nielen ekonomiku, ale aj realitný trh. Doposiaľ hypotekárny úver na nové bývanie dostal takmer každý, kto spĺňal podmienky, vo výške, akú približne požadoval. Ceny nehnuteľností rástli a mnohí očakávali, kedy “bublina” spľasne a ceny nehnuteľností pôjdu dole. Je toto tá dlho očakávaná kríza, kedy sa ceny nehnuteľností začnú opäť znižovať? Ako vyzerá trh s nájomnými bytmi? Budú majitelia ceny nájmov znižovať?

Celý článok

Odkladáte si splátky úveru? Toto by ste mali vedieť!

V súčasnej situácii je pre mnohých naozaj náročné splácať úver či hypotéku. Najmä v prípade, že im obmedzenia čiastočne alebo úplne znemožňujú vykonávať prácu alebo podnikateľskú činnosť. Okrem toho, že štát bude určitou čiastkou prispievať podnikateľom a firmám, s bankami sa dohodol na možnosti odkladu splátok. Je to však výhodné alebo ide len o malú záplatu, ktorá sa nám môže v budúcnosti vypomstiť?

Celý článok

Daňové priznanie tento rok odložil koronavírus. Čo sa pre podnikateľov mení?

Koronavírus sa dotýka všetkých ľudí a ekonomiky na celom svete. Momentálne naň z ekonomického pohľadu najviac doplácajú podnikatelia, ktorí boli nútení zatvoriť svoje prevádzky alebo prerušiť svoju podnikateľskú činnosť z dôvodu bezpečnosti a zníženia rizika nákazy. Aké pravidlá ich čakajú?

Celý článok

Požičiavate si financie? Zvoľte si správny produkt!

Slováci žijú na dlh. Toto slovné spojenie sa skloňuje v poslednej dobe čoraz častejšie a Národná banka Slovenska podľa neho pravidelne sprísňuje podmienky hypoték. V súčasnej dobe je však takmer nemožné zariadiť si vlastné bývanie bez hypotéky a dostupnosť úverov či pôžičiek na čokoľvek je veľmi priaznivá.

Celý článok

Pozor na nebankové hypotéky, predražia sa

V posledných rokoch narástla popularita nebankových hypotekárnych úverov, ktorým sa ľudovo hovorí aj  americká hypotéka. Aké sú hlavné riziká takéhoto úveru a prečo je výhodnejšie podstúpiť radšej zložitý schvaľovací proces v banke? Nehľadajte jednoduchú cestu k úveru, je veľmi nákladná!

Celý článok

Bankujete cez mobil?

Slovensko je v oblasti platieb cez internet či prostredníctvom smartfónov a smart hodiniek jednou z popredných a najviac inovatívných krajín v strednej Európe. Pred tromi rokmi internet banking využívali maximálne dve tretiny Slovákov. V súčasnosti využíva internet banking a mobile banking až 78 % Slovákov, čo je naozaj pomerne vysoké číslo.

Celý článok

Získať úver bude od januára opäť ťažšie. Aké sú nové podmienky?

Extrémne rýchle zadlžovanie Slovákov prispelo k tomu, že získať úver bude od nového roka opäť o čosi zložitejšie pre žiadateľov o akýkoľvek úver. Regulácia zo strany Národnej banky Slovenska by tak mala pomôcť spomaliť tempo nafukovania realitnej bubliny drahých nehnuteľností a znížiť zadlžovanie Slovákov.

Celý článok

NBS sprísnila hypoúvery od 1.1.2020

Prísnejšie pravidlá pre hypotéky od 1. januára 2020

Od 1. januára 2020, Národná banka Slovenska sprísni podmienky na poskytovanie hypoték. Sprísnenie sa bude týkať maximálneho objemu hypotéky, ktorý si budete chcieť...

Celý článok

Poznáte kolektívnu pôžičku? Pokiaľ neuspejete v banke, môže byť vaša

Väčšina z nás siaha po hypotekárnom úvere alebo rôznych iných pôžičkách najmä pri budovaní svojho nového bývania. Čo však robiť v prípade, že banka vám úver z akéhokoľvek dôvodu zamietne a požičať vám nemá kto? Či už banky alebo nebankovky neschvália vašu žiadosť o úver, je tu možnosť využiť kolektívnu pôžičku.

Celý článok

Dovolenka v zahraničí: Platiť v hotovosti alebo kartou? To je otázka!

Pokiaľ sa chystáte na zahraničnú dovolenku do krajiny, kde sa neplatí eurom, určite vás trápia otázky, či si zmeniť hotovosť na Slovensku alebo v cieľovej destinácii. Ak sa rozhodnete pre druhú možnosť, nastávajú ďalšie otázky - nebolo by lepšie namiesto cestovania s veľkým finančným obnosom vybrať si hotovosť priamo na mieste z bankomatu? Alebo je výhodnejšie platiť všade, kde sa dá, kartou?

Celý článok

Od júla nás čakajú opäť prísnejšie pravidlá pre získanie hypotéky na bývanie

Sprísňovanie hypoték na Slovensku pokračuje ďalšími regulačnými opatreniami, ktoré vydáva Národná banka Slovenska. Stopercentné financovanie nehnuteľnosti je už dva roky minulosťou a  prísnejšie pravidlá pre získanie hypotéky nás čakajú už od 1. júla 2019.

Celý článok

Lepší úrok na vašom úvere môžete získať aj hneď. Stačí sa spýtať

Platíte hypotéku, no máte pocit, že sa to dá aj lacnejšie? Nemusíte nutne bežať do konkurenčnej banky, ktorá má iné (možno o čosi lepšie) podmienky a refinancovať svoj hypotekárny úver. Stačí, ak ste dobrým klientom a vaša banka vám môže vyjsť v ústrety.

Celý článok

Ako si poistiť svoj domov

Zadovážili ste si vlastné bývanie a hovoríte si, že ste už doňho vložili toľko peňazí, že už nehodláte obetovať ani korunu? Omyl, práve pár eur vás môže ochrániť pred vydaním ďalšieho množstva stoviek, ba až tisícov.

Celý článok

Dostávate sms po každom pohybe na účte? Pozor banky túto službu spoplatňujú.

V niektorých bankách sú tieto poplatky zavedené už dlhší čas, iné banky s tým prichádzajú až teraz. Najnovšie sa sms notifikácie o pohyboch na účte rozhodla spoplatniť Tatra banka sumou jedno euro mesačne. Tento poplatok je spojený so zvýšenými nákladmi na služby mobilných operátorov a klientom sa bude účtovať od 1. januára 2019. Slovenská sporiteľňa zas rozlišuje sumy do 20 eur a nad 20 eur, s čím je spojená výška sumy za sms notifikáciu. Pri platbách vyšších ako 20 eur sú sms notifikácie zadarmo, inak sú spoplatnené sumou 50 centov mesačne.

Celý článok

Životné poistenie alebo poistenie hypotéky? Dilema, ktorej sa netreba báť

Pokiaľ sa rozhodnete pre hypotekárny úver, banky a finančné inštitúcie vám ponúkajú takzvané poistenie úveru alebo aj poistenie schopnosti splácať úver. Vy už máte uzatvorené životné poistenie a začínate premýšľať nad tým, či platiť ďalšiu poistku? V podstate nemusíte. Poistenie hypotéky alebo schopnosti ju splácať je totiž iný názov pre rizikové životné poistenie, ktoré sa uzatvára pre prípad smrti, úrazov či chorôb.

Celý článok

Refinancujete hypotéku? Overte si, či je to pre vás naozaj výhodné

Refinancovanie hypotéky môže mnohým pomôcť najmä z finančného hľadiska a to znížením mesačnej splátky či získaním výhodnejšieho úroku. Takisto sa dá skrátiť doba splácania, no v niektorých prípadoch refinancovanie nemusí byť až také výhodné, ako sa na prvý pohľad zdá.

Celý článok

Viete, čo robiť v prípade, ak by ste nezvládali platiť hypotéku?

Pokiaľ máte hypotekárny úver, ste zaviazaný platiť mesačne určitú splátku. Pokiaľ máte zamestnanie, nastavený trvalý príkaz na platby či inkaso, splácanie je v podstate bezstarostné. Čo však robiť v prípade, že vám to nevychádza alebo prišli okolnosti, ktoré vám znemožnili splácať úver v požadovanej výške?

Celý článok

Bankové poplatky sa neustále zvyšujú. Takto na nich môžete ušetriť

Pokiaľ vlastníte účet v banke, určite ste sa už stretli s tým, že pri niektorých operáciách si vaša banka účtuje vyššie alebo nižšie poplatky. Väčšinou sa jedná o administratívne záležitosti, ktoré síce môžu byť vo výške pár centov až niekoľko eur, no v konečnom dôsledku sa tieto sumy vedia vyšplhať na niekoľko desiatok eur ročne. Dá sa im však šikovne vyhnúť. Viete ako na to?

Celý článok

Ako kúpiť stavebný pozemok

Čo všetko by ste mali o pozemku vedieť skôr, ako pristúpite k jeho kúpe?

Celý článok

Je investičné životné poistenie ešte stále atraktívne pre klienta?

V minulosti bolo investičné životné poistenie veľmi zaujímavou voľbou. Kombinácia životého poistenia a kolektívneho investovania do podielových fondov bola zaujímavým spôsobom, ako dosiahnuť pri poistení výnos. Je však táto ponuka „dva v jednom“ stále atraktívnou voľbou pre klientov poisťovní?

Celý článok

Predschválený úver - prečo by ste sa nad ním mali zamýšľať?

Určite aj vám už niekoľko krát prišla z vašej banky či inej finančnej či splátkovej inštitúcie ponuka predschváleného úveru. Dostať peniaze “na ruku”, keď ich potrebujete, môže byť pre niekoho výhodnou ponukou, no ďalší takúto možnosť zamietne. Čo to vlastne predschválený úver je a prečo by ste sa nad ním mali zamýšľať?

Celý článok

5 MÝTOV OKOLO HYPOTÉK

Hypotekárny úver je často jedinou formou dlhu, ktorou je väčšina ľudí ochotná prijať. Niektorí však na túto pôžičku nazerajú príliš ružovými okuliarmi a myslia si, že dostanú niekoľko desiatok tisíc na počkanie a bez práce. Lenže tak to nie je. Poďme sa spoločne pozrieť na 5 najčastejších mýtov, ktoré sa okolo hypotekárnych úverov objavujú.

Celý článok

Každý štvrtý klient s hypotékou by dnes sitom neprešiel

Až 25 % ľudí, ktorí vlani získali úver, by ho tento rok už nedostali. Prečo? Banky na Slovensku aj v Česku sprísňujú podmienky. Prečo? Obávajú sa tzv. prehriatia trhu. Inými slovami hrozí fakt, že ľudia by stratili schopnosť hypotéku splácať, banka by bola nútená si nehnuteľnosť "vziať" a tým by sa spustil veľký problém.

Celý článok

Beriete si nový úver na bývanie? Spojte s ním svoje staré a splácajte jednoduchšie!

Ak ste si v minulosti brali akýkoľvek úver a chystáte sa zobrať ďalší, môžete využiť takzvanú konsolidáciu úverov. Hoci mnohí ju poznajú len v spojení so splácaním spotrebných úverov či kreditných kariet, využiť ju môžete aj pri splácaní nového hypotekárneho úveru.

Celý článok

Od januára nás čakajú výrazné zmeny v hypotékach. Vraj kvôli zadlženým Slovákom

Od 1.1.2018 sa budú sprísňovať podmienky hypoték na Slovensku. Podľa Národnej banky Slovenska za to môže výrazná zadlženosť nášho národa. Od roku 2005 sa zadlženosť domácností na Slovensku každoročne len zvyšuje a v októbri bol zaznamenaný medziročný nárast úverov až o 13,6 %. Vďaka súčasnej politike bánk, ktorá je viac benevolentná voči úverom, je najviac hypoték práve na bývanie. Nové opatrenia by mali zamedziť vzniku problémov so splácaním a preto sa hypotéky po novom roku môžu stať pre mnohých menej dostupné.

Celý článok

Hypotéku pre mladých so štátnym príspevkom čakajú od októbra ďalšie zmeny

Od 1.10.2017 dostane štátny príspevok pre mladých opäť viac žiadateľov. Vďaka navýšeniu príjmovej hranice tak zvýhodnený hypotekárny úver získa viac mladých.

Celý článok

Vedeli ste, že úver môžete prepísať na niekoho iného?

Zmena dlžníka je síce na Slovensku neobvyklá, no aj tak existuje a je podložená aj zákonom. Hoci je častejším prípadom zmena veriteľa, aj zmena dlžníka sa v niektorých prípadoch môže vyskytnúť. 

Celý článok

Chystáte sa na dovolenku? Takto ušetríte na výberoch z bankomatu

Výber hotovosti z bankomatu iného, ako máte svoju banku, je spoplatnený aj na Slovensku. Ak sa chystáte do zahraničia, výber finančnej hotovosti z bankomatu vás určite bude niečo stáť. Ako sa vyhnúť zbytočným poplatkom? Tu je pár tipov

 

Celý článok

Viete, čím platíte?

Takmer každý z nás nosí v peňaženke kartu, ktorou platí nákupy, vyberá z bankomatu alebo využíva pri online platbách. Viete však, že karta, ktorú ľudovo možno voláte „kreditka“, v skutočnosti kreditkou byť nemusí?

Celý článok

Budete mať drahšiu poistku aj vy?

Novela zákona schválila 8 percentný odvod zo všetkých nových neživotných poistiek s platnosťou od januára 2017. Koho sa táto zmena dotkne najviac?

 

Celý článok

Čakajú nás budúci rok menej dostupné hypotéky?

V roku 2017 by mali nastať zmeny v 100% financovaní hypoték, ktoré je na Slovensku v poslednej dobe veľmi populárne. Koho sa dotknú najviac?

Celý článok

Znížte mesačnú splátku pôžičky ľahko a rýchlo!

Pokiaľ máte mesačné splátky za hypotéky či pôžičky príliš vysoké, zaťažujúce rodinný rozpočet či bežné živobytie, existuje pár riešení, ktoré by vám mohli pomôcť. 

Celý článok

Poslali ste omylom peniaze na zlý účet? Vďaka týmto tipom ich môžete získať späť!

Stačí trochu nepozornosti a máte “zarobené”. Viete, čo robiť v prípade, že pošlete peniaze cez internet banking na nesprávny účet? Dôležité je nepanikáriť.

Celý článok

Spotrebný úver na čokoľvek?

Spotrebný úver môžete využiť pre svoje osobné potreby. Tento produkt je na trhu obľúbený, najmä preto, že ho dostanete po splnení podmienok prakticky ihneď. Pokiaľ ste vo finančnej tiesni, plánujete kúpu auta či rekonštrukciu nehnuteľnosti, spotrebný úver sa vám môže hodiť.

Celý článok

Zoznámte sa s kreditkou!

Platobná karta, ktorú nosíte v peňaženke a je vašim verným spoločníkom, sa volá kreditka. Alebo aspoň vy ju tak voláte. Je však naozaj kreditnou kartou, alebo ide o kartu debetnú?

Celý článok

4 tipy, vďaka ktorým sa refinancovať určite oplatí!

O pár dní prichádza veľká zmena v oblasti hypotekárnych úverov. Od 21. marca 2016 sa po zmene zákona v podstate kompletne mení aj celý trh refinancovania hypoték. Banky si totiž z pôvodných 5% za predčasné splatenie hypotéky, môžu účtovať už len 1%. Táto zmena  bude veľkou príležitosťou pre klientov, ktorí chcú vďaka refinancovaniu ušetriť, ale aj pre banky, ktoré tak môžu získať nových klientov. 

Celý článok

4 veci, ktoré by ste mali vedieť o hypotéke pre mladých

Máte od 18 do 35 rokov a chcete hypotéku? V tom prípade by ste mali vedieť, že hypotéka pre mladých má odlišné podmienky od klasickej hypotéky a dokonca môžete získať aj štátny príspevok. Výber hypotéky pre mladých a podmienky by ste nemali podceniť. Na čo si dať pozor a čo potrebujete vedieť ohľadom úveru?

Celý článok

Chystáte sa refinancovať hypotéku? Prinášame vám 4 užitočné tipy, ako na to!

V súčasnosti sa slovné spojenie refinancovanie v súvislosti s hypotékami skloňuje celkom často. Od roku 2013, kedy zažilo najväčší ošiaľ, je hitom hypotekárneho trhu. V podstate ide o získanie novej hypotéky s výhodnejšími podmienkami na splatenie staršej hypotéky. Hlavným cieľom je ušetriť nejaké financie na úrokoch a poplatkoch, avšak treba vedieť, pre koho a v akom čase je refinancovanie najvhodnejšie. Takisto je dôležité mať prehľad o aktuálnej ponuke hypoték na refinancovanie a vybrať si tú správnu pre vás.

Celý článok

Ako získať lepší úrok pre svoju existujúcu hypotéku?

Možno ste si už všimli, že cena úrokov za hypotéku v poslednom období výrazne poklesla. Z výkladov bánk na nás kričia lákavé ponuky s provokačne nízkym percentom úročenia. Niektoré sa pohybujú aj okolo dvoch percent. Môže takú hypotéku získať každý? 

Celý článok

3 otázky, ktoré si treba položiť skôr, než si vezmete hypotéku

Keď stojíte pred rozhodnutím vziať si hypotéku, je dobré si položiť niekoľko otázok. O tom je práve tento článok. Hypotéka je totiž niečo ako manželstvo. Nevyberáme si ju na rok, na dva, zväčša ani nie na päť rokov. Väčšinu hypoték si ľudia berú na dlhšie obdobie napr. 15, 20 až 30 rokov. Aké otázky by ste si mali položiť predtým, než si vezmete hypotéku?

Celý článok

Hypotéku pre mladých bez dokladov nezískate. Viete, čo k tomu treba?

Hypotéka je špeciálny druh úveru ručený nehnuteľnosťou, ktorú vlastníte alebo tou, ktorú z peňazí uvoľnených bankou nadobudnete. Ak zvažujete obstaranie svojho nového bývania prostredníctvom hypotekárneho úveru pre mladých určite Vám je jasné, že bez dokladovania to nepôjde. Rôzne banky = rôzne podmienky poskytnutia úveru a rovnako aj rôzne dokladovanie. 

Celý článok

Poistenie úveru v banke alebo v poisťovni?

Pri zabezpečení bývania, rodiny a pri napĺňaní potrieb každodenného života u nejedného z nás padne rozhodnutie požičať si. Kto by nechcel mať pekný dom, bezpečné auto, študovať alebo cestovať? Toto všetko je dnes možné aj napriek nedostatku vlastných financií. Vziať si úver sa dá prakticky na čokoľvek, dalo by sa povedať, že život na dlh patrí medzi štandardy dnešnej doby. Podľa štatistiky NBS ľudia najčastejšie využívajú prečerpanie bežného účtu, spotrebné a hypotekárne úvery.

 

Celý článok

Mohli by ste vďaka konsolidácii ušetriť?

V poslednej dobe na nás z televíznych a internetových reklám vyskakujú lákavé ponuky na zlúčenie pôžičiek do jednej. Zdá sa Vám to podozrivé a tak im radšej ani nevenujete pozornosť? Alebo si hovoríte, že by to nemusel byť zlý nápad? Pozrite sa, ako to s konsolidáciu pôžičiek vlastne vyzerá a čo ňou môžete získať alebo stratiť.

Celý článok

Bankové vs. nebankové pôžičky

Na prvý pohľad sa to nemusí zdať, ale rozdiel medzi bankovými a nebankovými pôžičkami je veľký. Vždy záleží len na klientovi, ktorá forma mu lepšie vyhovuje. Aby ste sa zorientovali v týchto rozdieloch, pomôže vám tento článok.

Celý článok

3 zásadné chyby pri výbere hypotéky, ktoré vás stoja balík peňazí

Keď si ľudia berú hypotéku, sú často krát zahltení prácou a administratívou spojenou s vybavením hypotéky natoľko, že zabudnú na kľúčové faktory, ktoré majú vplyv na to, koľko peňazí môžu ušetriť. Často krát sú to stovky eur. V tomto článku sa dozviete, akých troch najčastejších chýb sa ľudia dopúšťajú pri výbere hypotéky.

Celý článok

Obdobie fixácie a jeho vplyv na našu hypotéku

Dĺžku obdobia fixácie si pri dojednávaní hypotéky vyberáme sami. Väčšinou je to obdobie na tri, päť alebo desať rokov. Záleží na tom, ako dlho budeme banke dlh splácať. Rozhodujúcim faktorom sú však podmienky, ktoré nám banka pri uzatváraní hypotéky ponúkne. Obdobie fixácie je časový úsek, v ktorom je pevne stanovená výška našich mesačných splátok a úrokové sadzby.

Celý článok

Naučme deti hospodáriť s peniazmi …

Už v útlom veku je treba viesť deti k tomu, aby si uvedomovali, aký je zmysel peňazí. Jedným z nástrojov finančnej gramotnosti môže byť aj zriadenie detského konta. Je však zriadenie takéhoto produktu pre malé deti naozaj užitočné alebo ide len o rozmar rodičov?

Celý článok

Pred vstupom do banky odložte kovové predmety

Sadzby hypoték sú teraz na rekordne nízkych hodnotách (historicky najnižších) a mnoho ľudí vďaka tomu oprášilo svoje úvahy o kúpe nehnuteľnosti alebo rekonštrukcii svojho bývania. Ale skôr, než sa za vami zatvoria dvere banky, do ktorej pôjdete žiadať o hypotéku, je dobré vybaviť sa znalosťami, ktoré vám môžu pomôcť, aby vaša hypotéka bola vôbec schválená. Sú dve veci, o ktorých by ste mali vedieť skôr, než pôjdete do banky.

Celý článok

Pozor na nepovolené prečerpanie. Môže vás vyjsť draho

Mať možnosť ísť na svojom bežnom účte do mínusu je celkom lákavé. Mnohým Slovákom to pomáha riešiť občasný nedostatok finančných prostriedkov. Pokiaľ sa hýbete do limitu stanoveného bankou, je všetko v poriadku (až na tie úroky, ktoré za to platíte). Ak sa vám však stane to, že prečerpáte tento limit, dostanete sa do nepovoleného prečerpania a to vás môže vyjsť skutočne draho.

Celý článok

O koľko peňazí ešte prídete kvôli inflácii?

V tomto článku si prečítate, ako sa vysporiadať s infláciou. Tá totiž pravidelne znižuje hodnotu všetkých úspor. Na stránke nájdete aj odkaz na kalkulačku pre výpočet inflačnej straty.

Celý článok

Triky s platobnou kartou: Nedajte sa!

Naletieť na bankové triky nie je nič zložitého. Už sme si zvykli na to, že v našej malej zemi máme jedny z najvyšších bankových poplatkov v Európe. Ale oklamať nás môže aj banka pri ceste do zahraničia. A jeden z fígľov, ako to môže urobiť, nájdete v tomto článku.

 

Celý článok

Čaká vás tento rok koniec fixácie hypotéky? Zmeniť banku je čím ďalej tým ľahšie

Hypotekárne sadzby sú veľmi nízko. A je to skvelá správa najmä pre ľudí, ktorých tento rok čaká koniec fixácie. Dosiahnuť na sadzbu okolo troch percent tak nemusí byť nemožné. Navyše, keď vám banka neponúkne dobrú sadzbu, je ľahké prejsť niekam inam. A v tomto článku sa dozviete ako.

Celý článok