Články

Podnikanie v prenajatých priestoroch môžu sprevádzať problémy. Poradím vám, ako sa ich vyvarovať.

Pokiaľ máte kanceláriu alebo iný nájom v nebytových priestoroch, mali by ste poznať pravidlá, ktoré sa vás týkaju. Inak môžete veľmi ľahko prísť možno aj o vaše živobytie. Neznalosť zákona totiž ani v tomto prípade neospravedlňuje a tak by ste mali byť ostražití už pri uzatváraní nájomnej zmluvy.

Celý článok

Praská realitná bublina?

Počas minulého roka dosiahli ceny nehnuteľností svoje historické maximá a keďže rástli aj ceny hypoték, situácia na realitnom trhu sa začala výrazne meniť. Vysoký záujem o kúpu vlastnej nehnuteľnosti vystriedal nezáujem z dôvodu vysokých cien, pretože hypotéku, dofinancovanie a kúpu nehnuteľnosti si už nemohol dovoliť takmer každý, ako tomu bolo doposiaľ. Ochladzovanie realitného trhu na seba nenechalo dlho čakať.

Celý článok

Oplatí sa vám štátna prémia? Po schválení pripomienok môže byť produkt stavebného sporenia zaujímavejší

V minulosti bolo stavebné sporenie jedným z najzaujímavejších produktov na finančnom trhu, nakoľko ste mohli získať štátnu prémiu a nasporiť si o niečo viac. Oplatí sa však stavebné sporenie aj v súčasnosti?

Celý článok

Čo môžete robiť, pokiaľ máte neprispôsobivých susedov?

Základom spokojného bývania je okrem výberu vhodnej nehnuteľnosti aj mať dobrých susedov. Či už bývate v byte alebo dome, mať dobrého suseda je na nezaplatenie. Predsa len, hluční alebo problémoví susedia vedia poriadne naštrbiť vzťahy a ovplyvniť kvalitu samotného bývania aj života. Obzvlášť, ak bývate v bytovom dome, kde sa susedom a ich návykom tak ľahko nevyhnete. Dá sa s tým niečo robiť?

Celý článok

Príspevok na bývanie sa opäť o niečo navýšil. Kto má naň nárok?

Od júla sa opäť zvyšuje príspevok na bývanie pre občanov v hmotnej núdzi. O koľko si prilepšia k bývaniu a aké zmeny so sebou zvyšovanie prinieslo?

Celý článok

Ponúkate krátkodobý prenájom ubytovania? Nezabúdajte na povinnosť platiť daň

Pokiaľ vlastníte nehnuteľnosť a ponúkate ju na prenájom pre krátkodobé ubytovanie, mali by ste zbystriť pozornosť. Vzťahuje sa na vás povinnosť platiť daň za ubytovanie, ktorá patrí medzi miestne dane. Hoci sa táto daň spája najmä so službami cestovného ruchu, povinnosť platiť daň sa vzťahuje na akékoľvek prechodné ubytovanie poskytované za odplatu fyzickej osobe v ubytovacom zariadení. Okrem hotelov či penziónov tak daň za ubytovanie musia platiť aj vlastníci chát, zrubov, stavieb na individuálnu rekreáciu, majitelia domov, bungalovov, bytov či iných zariadení, ktoré poskytujú prechodné ubytovanie.

Celý článok

Ako na predaj nehnuteľnosti, ktorá je zaťažená hypotékou?

V súčasnej dobe je bežnou praxou pri získavaní vlastnej nehnuteľnosti na bývanie zobrať si hypotekárny úver na jej financovanie. Ako však postupovať v prípade, že chceme predať nehnuteľnosť, na ktorej je hypotéka a kúpiť inú, ktorá je taktiež zaťažená úverom?

Celý článok

Nové dotácie na domy už čoskoro

Plán obnovy a odolnosti je iniciatíva slovenského štátu, prostredníctvom ktorej je možné získať dotácie na rekonštrukciu starších rodinných domov s cieľom zlepšiť tepelno-technické vlastnosti domu a znížiť energetickú spotrebu. Tieto dotácie majú prispieť k boju proti klimatickej a energetickej kríze.

Dotáciu môže požiadať fyzická osoba, ktorá je občanom členského štátu Európskej únie a má trvalý pobyt v rodinnom dome, ktorý bol postavený pred 1. januárom 2013. V rámci projektu je potrebné preukázať minimálne 30-percentné zvýšenie energetickej úspory v prepracovanom ...

Celý článok

Trendy vo výrobe tepla a energie v rodinnom dome v roku 2023.

Titulok: Výber správneho spôsobu kúrenia a ohrevu teplej vody v novom dome: Prehľad a výhody centrálnej rekuperácie vzduchu

 

Úvod: Pri výstavbe nového domu je jednou z dôležitých úloh rozhodnúť sa, aký spôsob kúrenia a ohrevu teplej vody zvoliť. S prihliadnutím na najnovšie smernice Európskej únie a normy na Slovensku je dôležité zvážiť využitie obnoviteľných zdrojov energie. V tomto článku sa budeme zaoberať výhodami centrálnej rekuperácie vzduchu a poskytneme aj odporúčania ohľadom typu kúrenia a ohrevu teplej vody v súlade s aktuálnymi normami.

Trendy v oblasti vykurovania a ohrevu teplej vody: Podľa najnovších správ Európskej únie sa klasické vykurovanie domov plynom a tuhými palivami dostáva do úzadia. S cieľom znížiť emisie skleníkových plynov a závislosť na fosílnych palivách, sa odporúča uprednostniť obnoviteľné zdroje energie. Na Slovensku platí norma, ktorá od roku 2021 vyžaduje využitie obnoviteľných zdrojov energie na kúrenie a obmedzenie primárnej spotreby energie na vykurovanie na hodnotu nižšiu ako 54 KWh/m2rok.

Začiatok formulára

 

Spodná časť formulára

 

Celý článok

Investovanie do bývania - oplatí sa hneď alebo čakať kým praskne realitná bublina?

Začiatkom tohto roka ceny nehnuteľností prudko rástli a dosahovali historické maximá, nakoľko bol oveľa vyšší dopyt ako aktuálna ponuka. Čo najrýchlejšie kúpiť a investovať bolo cieľom mnohých najmä kvôli obavám z celkovej situácie na realitnom trhu. Bytov bolo málo, úroky boli nízke a tak na realitnom trhu nastal boj, ktorý spôsobil vysoké ceny bývania. V súčasnosti nastala nová situácia, kedy už úroky také výhodné nie sú a ekonomická situácia sa môže vyvíjať nepredvídateľne.

Celý článok