Každý štvrtý klient s hypotékou by dnes sitom neprešiel

Každý štvrtý klient s hypotékou by dnes sitom neprešiel

Až 25 % ľudí, ktorí vlani získali úver, by ho tento rok už nedostali. Prečo? Banky na Slovensku aj v Česku sprísňujú podmienky. Prečo? Obávajú sa tzv. prehriatia trhu. Inými slovami hrozí fakt, že ľudia by stratili schopnosť hypotéku splácať, banka by bola nútená si nehnuteľnosť "vziať" a tým by sa spustil veľký problém.

Aké indície to naznačujú?

Zvyšuje sa zadĺženosť v pomere k príjmom. Každému klientovi musí po úhrade splátky hypotekárneho úveru, poistenia a ďalších povinných platieb, zostať niečo tzv. na živobytie. A táto suma sa u klientov stále znižuje.

Hypotéka na celý život

Postupne sa tiež zvyšuje doba, na ktorú si ľudia berú úver. Na Slovensku bola priemerná dĺžka hypotéky 25,5 roka, tento rok je to  takmer o rok viac. 63% ľudí si vzalo úver na najdlhšiu možnú dobu, teda na 30 rokov.

Úrokové sadzby rastú

Aj toto je logická reakcia Národnej banky Slovenska. Aby bolo zamedzené poskytovať tzv. rizikovým klientom hypotéky, zvyšuje sa aj cena požičaných peňazí. Úroková sadzba je teraz najvyššia za posledné dva roky. Aj vďaka tomuto opatreniu sa počet poskytnutých hypotekárnych úverov znižuje.

Čo to znamená, keď chcete predávať?

Pomaly končí najlepšie obdobie na predaj nehnuteľnosti za posledných niekoľko rokov. Menej ľudí dostane hypotéku. A ak áno, banka im požičia menšiu sumu. To spôsobuje, že ľudia nebudú môcť nakupovať v takom množstve a až tak "drahé" nehnuteľnosti. Ak teda zvažujete predaj, je dobré príliš neváhať.

Ak budete chcieť v tejto veci čokoľvek vedieť, pozývam vás na kávu.